V souladu

Babička mi často vyprávěla o jejím mládí. Jak si lidé byli v té době daleko blíž. Nebyla televize, a tak večery trávili tím, že se například dralo peří a vyprávěli při tom historky. Nejeden příběh vyprávěný doteď vznikl právě takto.

Nebyly telefony, a i přesto se mezi sebou lidé dokázali domluvit, sejít se v daný čas na daném místě. Nikam nespěchali jako se spěchá teď, a přitom stihli mnoho věcí.

Byli zdraví, a přitom nebyla farmacie na takové úrovni jako teď. Nejednu neduhu vyléčily bylinky a rady a recepty od babky kořenářky, která věděla, co koho ve vesnici trápí a jak mu pomoct.

Nebyl facebook ani jiná média, ale přitom se zprávy mezi lidi dostaly včas, stručně a srozumitelně vystihovaly danou situaci.

Příroda žila v souladu s lidmi a lidé v souladu s přírodou. Lidé jí respektovali, vážili si jí a ona jim za to dávala to, co potřebovali.

 

Nejednou jsem si položila otázku, co je teď jinak? My jsme jiní? Doba je jiná? To ano, ale to, co se v dané době děje, tvoříme my lidé. Vše ovlivňujeme naším přístupem, myšlenkami, činy. Za čím spěcháme? Co je tím hnacím motorem? My sami, okolí, peníze a hmotné statky, touha po tom něco dokázat, ale dokázat komu? Sobě, rodině, společnosti?

Proč se nezkusit na chvíli zastavit? Nevyjít třeba na louku a nevnímat jen klid, čistotu a přírodu kolem nás? Neobejmout dvě stě let starý dub a nenechat se v myšlenkách unášet historií, kterou v sobě skýtá, načerpat do sebe trochu jeho energie a síly? Proč se na chvíli nezastavit a nezamyslet nad naší podstatou? Nad tím, co vlastně přesně znamená selský rozum, lidskost, pokora a ušlechtilost?

 

Já osobně jsem tento víkend strávila na opuštěné chalupě blízko lesů. Bez signálu, odstřihnutá od médií. Téměř v souladu s přírodou. Snažila jsem přijít na svoji podstatu. Dostat svou mysl do klidu, souladu se svým tělem a s přírodou. Pochopit princip bytí. Je to nelehký úkol, který má svůj proces a ten nelze urychlit. Věřím, že ale většina z nás jde tím správným směrem a přijde okamžik, že se nám to znovu podaří.

 

Anna Kovaříková

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *