Něco v životě změnit je jako trénovat na maraton

Občas slýchám: „Jsem takový, a to už prostě nezměním.“ Já na tohle moc nevěřím. Nedávno jsem znovu viděla film Štěstí na dosah. Je inspirován skutečným životním příběhem Chrise Gardnera. Člověka, který měl velmi komplikované dětství. Poznal, jaké je to žít na ulici a nemít žádné prostředky. Později se sám staral o malého syna. Ve dne pracoval a snažil se zajistit co nejlepší podmínky pro syna, po nocích studoval, aby mohl získat práci makléře v renomované společnosti.  S obrovským úsilím, vírou a houževnatostí se mu to nakonec podařilo.

Kdy se člověk rozhodne pro změnu? Důvodů může být jistě řada. Zmíním dva. Někdo z našeho okolí nám nastaví zrcadlo. Poukáže u nás na něco, co se nám nelíbí, ale zatím jsme to neviděli. Nám samotným v našem životě něco nevyhovuje nebo se nám přestanou líbit některé naše zvyky nebo chování. První je tedy uvědomění, že chci něco změnit. Už to bývá první krok dobrým směrem, ale zdaleka ne ten nejtěžší. A potom je to podobné jako s tréninkem na maraton.

Pro člověka, který nikdy neběhal může být maraton hodně vzdálená meta. Tak vzdálená, že mu to není reálné a může ho to odradit. Podobné je to u zásadnějších změn ve svých zvycích, chování, v životě. Ale trénink je vlastně podobný a k cíli vedou postupné kroky. Maraton také neuběhneme bez tréninku zítra.

Co je dobré si připravit:

  •        Mít jasný cíl nebo více menších cílů (Jak chci, aby můj život, práce, chování vypadalo?)
  •        Tréninkový plán (Co, kdy a jakým způsobem musím dělat/změnit, abych měl požadovaný výsledek?)
  •        Výživa (Co mi dodá sílu a energii vytrvat?)
  •        Trenér (Kdo mi pomůže, když se nedaří nebo nevím jak dál nebo mě jen podpoří?)
  •        Pokroky (Jak poznám, že se opravdu posunuji správným směrem?)
  •        Víra („Bezmezná“ víra v to, že to nakonec dokážu)
  •        Vůle
  •        Trpělivost
  •        Vytrvalost

Ani nejlepší trenér a tréninkový plán nikdy nezafunguje, pokud neobujeme boty a nevyběhneme.

Rozhodli jste se pro změnu? Přeji Vám obrovskou dávku víry, vůle, trpělivosti a vytrvalosti, bez nichž to nepůjde. Ale bude to stát za to.

 

Šárka Sonnková

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *