Může jednotlivec změnit svět?

Nedávno jsem znovu narazila na útlou knížečku od francouzského spisovatele Jeana Giona, která pojednává o síle ducha. Jedná se o krátkou povídku pod názvem: Muž, který sázel stromy. Vypráví příběh pastýře, který po smrti své rodiny žije sám v pustých francouzských horách, kde chybí voda.

 

Pastýř každý den udělá „drobnost“. Zasadí 100 žaludů. Nedělá to týden, měsíc nebo rok. Stromy takto sázel více než 20 let. Díky své neochvějné víře ve správnost svého počítání a obrovské trpělivosti vysázel několik desítek kilometrů lesa. Potýkal se s nezdary, ale ve své činnosti nepolevil. A díky této píli vrátil krajině vodu a s ní i život.

 

Tento příběh je nejspíš jen fantazií autora, ale ukazuje, že i jednotlivec díky skromnosti, vytrvalosti a úsilí dokáže velké věci. Pokud se budeme dobře dívat, podobných příběhů najdeme kolem sebe desítky. Ve sportu, podnikání nebo osobním životě.

 

Každý z nás, pokud dělá něco, v co pevně věří a ve svém konání nepoleví, může změnit svět a dělat z něj každý den lepší místo pro sebe i okolí.

 

Šárka Sonnková

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *