Krmení vlků

Posledních pár dnů víří médii případ vandalství v podobě graffiti. Nejspíš by tento případ nevzbudil tolik pozornosti, pokud by se nejednalo o národní kulturní památku. A navíc se nestalo, že graffiti přes noc „záhadně zmizelo“. Už to samo o sobě je dost neobvyklé a nestává se určitě každý den.

Celý příběh má ale ještě další rozměr v podobě osudu člověka, který sám během noci graffiti z mostu odstranil. To, že se k odstranění graffiti nakonec přihlásil, a navíc zveřejnil svůj příběh i čin, který v minulosti spáchal a byl za něj oprávněně odsouzen, připomíná fakt, že nic na světě není jen černé nebo bílé. Často vidíme věci, situace nebo chování lidí z nějakého úhlu pohledu, aniž bychom znali celý příběh. Na základě střípků hodnotíme, posuzujeme, odsuzujeme.

Podle staré indiánské legendy má každý z nás v sobě dva vlky, kteří stojí a vždy budou stát proti sobě. První vlk je zlý. Představuje naši zlobu, nenávist, žárlivost, faleš, sebelítost, hrubost, přehnaně velké ego. Druhý vlk je hodný. Představuje naši lásku, lidskost, pokoru, soucit, radost, laskavost, štědrost a celou řadu dalších vlastností. A který nakonec vyhraje? Ten, kterého krmíme. Našimi myšlenkami a skutky.

 

Šárka Sonnková

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *