Jak poznám dobrého šéfa či učitele?

Asi vám neodpovím na otázku jasně jedním faktem, jako spíše určitým pohledem.

Mám mnoho klientů, kteří říkají: „Snažím se svým lidem (zaměstnancům) vyjít maximálně vstříc. Když mají problémy, snažím se jim pomoci. Dám jim volno navíc nebo na ně jsem méně přísný…“

A já se ptám: „A jaké máte lidi? Můžete se na ně v práci spolehnout? Nebo jsou situace, kdy za ně musíte něco dodělat Vy nebo někdo jiný z kolegů?“

A odpověď ve většině případů je: “No nemůžu se spolehnout, ale to je asi tak všude…“

Já také vlastním firmu a také v ní mám lidi. Je to už delší čas, kdy se nám tým zúžil a než jsme našli nové kolegy, tak jsme museli dost zatáhnout za jeden provaz, abychom vše finančně zvládli. Vedle toho mám i svého učitele, ke kterému sem tam jezdím. Není levný, ale ani drahý, jeho cena odráží jeho hodnotu.  Nicméně fakturuje mi vždy posílá se zpožděním, za víc sezení.

V naší bouřlivé době, když jsme peníze víc počítali, než si je užívali, mu volám pro psychickou podporu. Hovor chvíli trval a končil mými slovy: „Drž nám palce a foukej vítr do plachet.“ A odpověď: “Foukám, tentokrát fakturou…“ A šup, už byla v mailu. Za celý rok, ve chvíli, v jaké jsme byli.

Tak tak sedím, koukám na to a říkám si…tak na tohle nemám, já sama bych tohle nedokázala, a přitom bych tomu člověku v té chvíli ohromně pomohla.

Nemám ráda slovo nikdy, ale já svého učitele nikdy nevyměním. On mi v této chvíli nejen že dal podporu ve víře, že nepochybuje, že to zvládnu, ale i nakopl vnitřní motivaci a zapnout motor ještě víc. A co se stalo, následující týden jsme měli výsledek jako by nás bylo o tři víc. A ten pocit? Neskutečný!

I tak si myslím, že kdybych tento příběh vykládala deseti lidem, tak mi třeba osm řekne, že můj učitel je kruťas. Ale je?

 

Irena Vrbová

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *